משלוח חינם מעל 339 ש"ח

מהי הדרך הנכונה לעיטוף תינוק?

עיטוף חזק של תינוק בשמיכה קלה (חיתול טטרה), היא טכניקה עתיקת יומין שלא רק מרגיעה תינוקות אלא הופכת אותם לנינוחים. הטכניקה הולכת ונהיית פופולרית בארצות הברית כתוצאה מספר הורות שהפך רב מכר המלמד הורים מבולבלים כיצד להרגיע תינוקות בוכים.

במקביל, כתב העת הרפואי Pediatrics פרסם פרשנות הטוענת כי יש דרך שגויה ודרך נכונה לחתל.

לדרך הנכונה יש אפקט מופלא לכאורה. תינוקות עטופים, עם זרועותיהם עטופות היטב בצורה המדמה את רחם האם, מפסיקים לבכות כמעט מיידית. הטכניקה זכתה לפופולריות על ידי רופא הילדים ד”ר הארווי קארפ, מחבר הספר “התינוק המאושר ביותר בשכונה”. לעומת זאת, מספר מחקרים רפואיים, כולל דיווח אחד בשנה שעברה ב-The Journal of Pediatrics, מראים גם שעיטוף יכול להפחית את זמן הבכי. מחקרים אחרים מראים שזה מאריך את השינה ואפילו מפחית את הסיכון של תינוק לתסמונת מוות פתאומי של תינוקות, או SIDS – אבל זה רק אם התינוק ישן על הגב. תינוקות עטופים המונחים על בטנם נמצאים בסיכון גבוה יותר ל- SIDS, כפי שצוין במאמר סקירה שפורסם ב-Pediatrics .

 יש דרך שגויה לעטוף את התינוק. עיטוף שגוי יכול להשפיע על התפתחות הירך של התינוק ולהגביר את הסיכון לדיספלזיה התפתחותית של הירך, בעיה שכיחה יחסית שאם לא נתפסת מוקדם, עלולה להוביל לבעיות מפרקים מוקדמות ולכאבים כרוניים בבגרות. דיספלזיה של מפרק הירך כתוצאה מעיטוף מתרחשת בדרך כלל בתרבויות הכורכות את תינוקותיהם להתניידות, ולעיתים עוטפות את רגליהם ומצמידות אותן ללוח העריסה לנשיאה.

 אבל מחברי הפרשנות ל-Pediatrics שואלים אם הפופולריות הגואה של העיטוף עלולה להוביל לעלייה בשוגג בדיספלזיה של מפרק הירך בקרב התינוקות. “למרות שאנו מעריכים שעיטוף עשוי להיות לפעמים טכניקה יעילה להפחתת בכי ולקידום שינה אצל תינוקות, קיים חשש שהיא עלולה להוביל לעלייה בדיספלזיה של הירך”, כתבו מחברי המאמר, מהמחלקה לאורטופדיה בבית החולים לילדים בבוסטון.

הורים שמחתלים לא צריכים להיכנס לפאניקה. דיספלזיה של מפרק הירך מתוקנת בקלות כאשר מאובחנת. המסר האמיתי הוא שהורים צריכים לוודא שהם עושים את זה נכון ולדון בטכניקה הנכונה עם רופא הילדים שלהם. סרטונים מסדרת “התינוק המאושר בשכונה” מדגימים גם טכניקת החתלה נכונה. המפתח הוא להשאיר הרבה מקום לרגלי התינוק לנוע. טריק פשוט נוסף- הוספת טיטול שני על הראשון, לפני העיטוף – מקל בקלות על הבעיה מכיוון שהוא דוחף את ירכיו של התינוק למנח הנכון. למעשה, תכנית כלל ארצית לשיפור טכניקת העיטוף ועידוד עיטופים רחבים יותר בסוף שנות ה-70 הביאה להפחתה של פי חמישה בדיספלזיה של הירך, על פי המאמר ב-Pediatrics.

ד”ר קארפ משווה החתלה לכיסאות רכב – משהו שהורים צריכים ללמוד להשתמש בו בדרך הנכונה.

“לתינוקות יש מתג הפעלה וכיבוי לבכי, אבל כמו כל רפלקס אחר זה דורש טכניקה מאוד ספציפית”, אמר ד”ר קארפ. “ב-30 השנים האחרונות ספרי ילדים דיברו על עיטוף, נדנוד ורעש לבן וכל הדברים האלה, אבל הם מעולם לא לימדו הורים איך לעשות את זה. יש ללמד את הטכניקות הללו בצורה מאוד ספציפית”.

 

 לקולקציית תיקי העגלה לחצו כאן.

*אין בכל האמור לעיל להוות ייעוץ רפואי או החלטה כלשהי. כל הנאמר בגדר המלצה בלבד ולא מהווה כל קביעה שהיא.